ZACIEKI - DOLINA ŁEZ

ZACIEKI - DOLINA ŁEZ

Dzisiaj obalimy mit z cyklu “ta rasa tak ma, taka jej uroda” mowa tu oczywiście o zmorze właścicieli maltańczyków – ZACIEKACH.

Autor Natalia Maziarska- właścicielka maltańczyka i administratorka grupy maltańczyków na Facebooku.

ZACIEKI U NASZEGO PSA

Dzisiaj obalimy mit z cyklu “ta rasa tak ma, taka jej uroda” mowa tu oczywiście o zmorze właścicieli maltańczyków – ZACIEKACH.

Skąd się biorą? Co zrobić żeby z nimi zawalczyć i jak zapobiegać – to dzisiejszy nasz temat
Pewnie wielu z was słyszało ” taka ich uroda” nic bardziej mylnego zacieki nie są problemem kosmetycznym – a zdrowotnym.
Zacznijmy od tego,że musimy odszukać ich przyczynę – moje już kultowe zdanie, które powtarzam właścicielom maltańczyków jak mantre:
“Leczymy przyczynę, nie jej skutki”
Dlaczego? z prostego powodu – jeżeli przyczyna nie zostanie wyeliminowana to możemy niczym syzyf przemywać psu oczy najróżniejszymi specyfikami dostępnymi na rynku z chwytem marktingowym ” na zacieki” “usuwa plamy łzowe” “wybiela” – do preparatów przechodzimy kiedy likwidujemy przyczynę i zaczyna nam się pojawiać biały odrościk w kąciku oczka – wtedy dopiero możemy mówić o preparatach do rozjaśnienia w jakimś stopniu starego przebarwienia
a więc – skąd się biorą nasze słynne zacieki?:) Oto możliwe przyczyny:

BAKTERIE I GRZYBY

Psy z krótką kufą mają tendencje do nadmiernego łzawienia ze względu na budowe ich kanałów łzowych są one dość wąskie przez to często się zapychają i tu od razu napomnę ,że kanaliki nie są przyczyną – sama łza nie barwi włosa – pomimo tego, że nie którzy mają na to swoją teorie o zawartości w psich łzach laktorefyny, która barwi – otóż nie bo gdyby tak było każdy łzawiący biały pies miałby zacieki sama posiadam maltańczyka z zatkanymi kanałami i wolną od zacieków ale o tym potem:). Nadmierne łzawienie nie jest samą w sobie przyczyną zabarwienia lecz przyczynia się do niego ponieważ daje idealne podłoże do rozwoju bakterii i grzybów. Najczęstsze patogeny alarmowe to:
NAJCZĘSTSZE PATOGENY ALARMOWE:
-Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa)
-Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)
-Burkholderia cepacia
-Stenotrophomonas maltophilia
-Achromobacter xylosoxidans
-Enterokoki (Enterococcus spp.)
Walkę z zaciekami należy właśnie zacząć od wymazu z worka spojówkowego na bakterie TLENOWE I BEZTLENOWE – Może to zrobić weterynarz jak i psi okulista próbka wysyłana jest do laboratorium i tam przeprowadzane jest badanie czy u naszego psa znajdują się patogeny alarmowe – do wymazu mamy dołączony antybiogram w ,którym opisane jest leczenie danej bakterii – NA KAŻDĄ BAKTERIE DZIAŁA INNY ANTYBIOTYK dlatego nie sugerujemy się tym ,że koleżanki pies miał takie i takie to i my kupimy – nigdy nie leczymy psa na własną rękę – zakrapianie oczu antybiotykiem bez wymazu może skończyć się zawrzodzeniem powiek – zrobimy najzwyczajnie w świecie psu krzywdę.
Na mokrym podłożu rozwijają się również grzyby z rodziny malasezja. Warto przy okazji wymazu zrobić dodatkowo badanie zwane “zeskrobinami”
DLATEGO JEST JEDNA ZŁOTA ZASADA- PILNUJEMY ŻEBY ZAWSZE POD OKIEM BYŁO SUCHO ! dodatkowo używajmy pudrów absorbujących wilgoć ale o tym później.
I tu opiszę historie zacieków Neli. Odebrałam ją z hodowli białą jak śnieg – po 1,5 miesiąca pojawiły się zacieki. Zanim zdecydowałam się na kolejnego psa chciałam wybrać rasę pod mój tryb życia – wybrałam maltańczyka i przez 5 lat “uczyłam” się tej rasy po 5 latach o zaciekach wiedziałam więcej niż nie jeden weterynarz w tym kraju. Dlatego kiedy pojawiły się u Neli zacieki od razu zabrałam ją na wymaz – jeden weterynarz mnie zbył, że ząbkuję i łzawi no cóż nie poddałam się bo samoyed sąsiadów ma genetyczną wadę oka łzawi non stop a jednak jest biały więc postanowiłam zmienić klinikę gdzie weterynarz sam stwierdził, że to baaardzo dobry pomysł więc zrobiliśmy wymaz za 3 dni dostałam telefon “pseudomonas” czyli pałeczka ropy błękitnej złapana z gleby – Neli kochała turlać się w trawie i pech chciał że złapałą koleżankę pałeczkę – w antybiogramie były wskazane 3 substancje działające na pałeczkę – weterynarz zalecił krople “x” (specjalnie nie podam nazw, żeby komuś nie przyszło do głowy działanie na własną ręke bez wymazu) niestety Neli na ten antybiotyk totalnie nie poszła więc spróbowaliśmy innego i się udało zeszło zapalenie spojówek wywołane bakterią i po 5 tygodniach pojawił się biały odrost a przebarwienie zbledło ale niestety nie nacieszyliśmy się brakiem zacieków na długo bo pojawiła się alergia pokarmowa, i tu się zatrzymamy żeby poruszyć kolejną możliwą przyczynę.
ALERGIA POKARMOWA I ŚRODOWISKOWA 
Występowanie reakcji alergicznych częsciej pojawia się u psów o białym umaszczeniu, psy o takiej barwie zdecydowanie częściej są wrażliwe na niektóre składniki pokarmowe. Po zjedzeniu i strawieniu pokarmu, zachodzi proces wchłaniania składników żywieniowych. W momencie wchłaniania dochodzi do kontaktu antygenów z przeciwciałami klasy IgE i w przypadku ich połączenia, komórki tuczne uwalniają mediatory stanu zapalnego.Alergia pokarmowa to patologiczna reakcja organizmu na spożywane przez psa jedzenie, uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi. W reakcji alergicznej główną rolę odgrywają przeciwciała IgE, które odpowiedzialne są za udział innych komórek układu odpornościowego. To odpowiedź głównie na białko zwierzęce lub roślinne, a najprostszą metodą stwierdzenia, czy pies ma alergie pokarmowe, czy nie jest wprowadzenie diety eliminacyjnej o, której zaraz napiszę nieco więcej .
Nie jest tajemnicą, że najczęściej uczula psa drób – nie oszukujmy się ale sami nie powinniśmy go jeść … chyba, że utuczemy kurę ze sprawdzonego chowu zdrową wolną od antybiotyków więc chyba nikt z nas nie sądzi, że taka kura hodowana jest na karmę dla psa Bez kurczaka da się żyć, serio . Dlatego wybieramy karmy bez drobiu i zbóż ponieważ zboża to kolejny silny alergen zupełnie nie potrzebny w zdrowej diecie naszego psa . Uczula głównie białko drobiowe ALE w składach karmy pojawia się często tłuszcz drobiowy – ktoś powie “tłuszcz nie uczula” owszem ale tylko wtedy kiedy jest w 100% oczyszczony a niestety żaden producent nie daje na to gwarancji dlatego lepiej celować w karmy wolne od tego składnika. Oczywiście NIE KAŻDY PIES MA UCZULENIE NA DRÓB żeby była jasność ale ja jednak wychodzę z założenia, że skoro można czemuś zapobiec to czemu nie?:) po co mamy sprawdzać na swoim psie jak na króliku doświadczalnym skoro tak często pojawia się to uczulenie? Bardzo istotny jest temat żywienia – jeżeli ktoś piszę “Mój pies je ta karmę i nic mu nie jest” Karma X np z jagnięciną – ok Twojemu psu służy bo nie ma alergii na składowe mięso czyli w tym przypadku jagnięcine. Przyczyną reakcji alergicznej jest nie tylko mięso, ale też produkty pochodzenia zwierzęcego. W karmach dla psów znajdowane są mączki, ścięgna, skóry – one również mogą wywołać niepożądaną reakcję u alergika. Co istotne, jeśli pies jest uczulony na drób, w stosowanej karmie nie może być też dodatków jajek!
Dlatego nie ma ŻADNEJ KARMY NA RYNKU, która posłuży każdemu psu. Jest wiele karm ze świetnym składem – jedynie musimy dobrać odpowiednie białko zwierzęce pod naszego pupila.
I teraz pytanie “Skąd mam wiedzieć na co jest uczulony mój pies?” Są dwie drogi – dieta eliminacyjna lub testy alergiczne. Ja jestem zwolennikiem diety eliminacyjnej z prostego względu – testy najlepiej jest wykonywać po 12 miesiącu życia psa a najlepiej po 1,5 roku jego życia – wtedy testy są najbardziej miarodajne ale lepiej alergen wyeliminować szybciej i tu pojawia się pierwszy sposób czyli dieta eliminacyja.
DIETA ELIMINACYJNA
Czym jest dieta eliminacyjna? Jak należy prawidłowo ją wprowadzić do codziennego stosowania?
UCZULENIE NIE TYLKO NA SKŁADNIKI MIĘSNE. U PSÓW CORAZ CZĘŚCNIEJ OBSERWOWANA JEST NIETOLERANCJA NA:
-Środki konserwujące oraz barwniki
-Zboża owies, soja, pszenica, proso
-Gluten
-Ziemniaki
Do alergenów pokarmowych zaliczamy teżroztocza, które mogą się rozwijać w karmie a dokładniej na powierzchni karmy. Karma sucha nie może być otwarta dłużej niż ok 2 tygodnie – po tym czasie zaczyna tracić swoje właściwości.
Najlepiej kupować małe worki karmy by została ona zjedzona w ciągu 2 tygodni. Przed wprowadzeniem diety eliminacyjnej, należy dokładnie przeanalizować co nasz pies je – dokladnie Wszystko sobie zanotować. Nie chodzi tylko o karmę bytowa ale też o przeróżne dodatki w diecie – czyli smaczki oraz wszystko to, co dostają ludzkiego do jedzenia (a nie powinny dostawać NIC).
Dobrze jest zastanowić się, czy objawy alergii zauważalne są codziennie, czy też po zjedzeniu konkretnych pokarmów – na przykład, jeśli pies raz w tygodniu, w konkretny dzień, dostaje smakołyk np o smaku ryby i tego samego lub następnego dnia pojawiają się objawy alergiczne, należy zacząć od wyeliminowania tego konkretnego składnika pokarmowego.
Wiele źródeł białka w jednej karmie może przyczyniać się do rozwoju alergii. Częste zmiany smaków, nawet w obrębie tej samej firmy produkującej pożywienie także może wywołać reakcję alergiczną.
Głównym założeniem diety eliminacyjnej, jest wprowadzenie karmy z jednym źródłem białka, najlepiej z takim, z jakim zwierzę do tej pory się nie zetknęło, aby wyciszyć reakcje alergiczne. Stąd też w karmach hipoalergicznych (zalecanych często jako podstawa diety eliminacyjnej) znajdowane są takie źródła białka jak mięso strusia, kangura, czy też białko pochodzące z owadów.
Mój sposób na dietę eliminacyjną? – Był bardzo prosty, teraz wrócę do przypadku z zaciekami swojego psa – Jak już wspomniałam po wyleczenu bakterii nie nacieszyłam się długo zakończeniem tematu zacieków. Zdecydowałam się mojego psa przestawić na karmę “X” bez sprawdzenia danego białka zwierzęcego wcześniej – i to była moja głupota zaczełam przechodzić na karmę X z jagnięciną. Po ok tygodniu spożywania karmy mieszanej z poprzednią wraz z dodawaniem przewagi nowej karmy zauważyłam większe łzawienie niż zawsze(tak mój pies łzawi codziennie ma zatkane kanały jak już wspomniałam) jednak zaczeło się to mocno nasilać i doszło drapanie i już wiedziałam co za tym stoi- była to jagnięcina po tygodniu jej jedzenia zacieki powróciły. Zareagowałam od razu odstawiając karmę i wracając do karmy X z innym mięsem po 3 dniach pies przestał tak mocno łzawić i się drapać – teraz wystrzegam się jagnięciny w diecie Neli jak ognia postanowiłam przejść na karmę rybną ze względu na to, że świwtnie służy na szatę. I wtedy rozum mi wrócił więc zamiast od razu kupować karmę rybną kupiłam smaczki 100% łosoś po pierwszę żeby sprawdzić czy nastąpi reakcja alergiczna a po 2 żeby przekonać się czy mój pies polubi rybny smak – na szczęście polubiała i nic ją niie uczuliło. Zakupiłam karmę i już po 5 tygodniach mieliśmy znacząco widoczny biały odrost więc SUKCES. Dlatego mój sposób to sprawdzenie poprzez smaczki 100% Pamiętajmy też, że jak alergia to nie tylko pokarmowa ale również środowiskowa i tu niestety jedyną metodą są testy.
MISKI ZMIENIAMY NA CERAMICZNE- PLASTIK ORAZ METAL RÓWNIEŻ SĄ ALERGENAMI
INNE PRZYCZYNY :
– entropium – podwinięcie brzegu rzęsowego powieki
– rzęsa ektopowa rosąca wewnątrz powieki, wyrastające włosy z mięska łzowego, rzęsa dwurzędowa , grudkowe zapalenie trzeciej powieki, zatkane gruczoły okołoodbytowe – to wszystko wywołuje stan zapalny!
– kamień nazębny,
– problemy z uszami,
– choroby i aktywne stany zapalne w organizmie
– przycinane włosy w kącikach oczu,
– wymiana zębów (pojawia się stan zapalny)
W przypadku problemów okulistycznych warto wybrać się z psem do okulisty, który dokładnie zbada oko, sama łza w sobie nie jest główną przyczyną jak już pisałam ale niestety daje podłoże bakteriom i grzybom przez, które pojawia się rdzawy odcień, w momencie wystąpienia jednego z tych schorzeń nie będziemy w stanie samodzielnie opanować mokrego podłoża nikt nie jest w stanie wycierać psa co kilkanaście minut. Dlatego polecam wizytę u okulisty w momencie kiedy wymaz i dieta eliminacyjna nic nie da.
POLECANI OKULIŚCI W POLSCE
– Jacek Garncarz (Warszawa)
– Anna Leśniewska (Warszawa)
– Elwira Buczek (warszawa)
– Dr Drobniak (Katowice)
– Zuzanna Grobelak-Łyszczarek (Wrocław)
– Natalia Kucharczyk (Wrocław)
– Katarzyna Szulc (Łódź)
– dr. Gąsiorowski (Kraków)
– Paweł Stefanowicz (Kraków)

– Magdalena Ciupińska-Kalbarczyk (Pyskowice)

Wielu weterynarzy na dzień dobry powie nam, że przyczyną zacieków u psa są zatkane kanały łzowe i proponuje test po czym zabieg. Odradzam zabieg z prostych względów – pies poddawany jest narkozie, kanały mogą zatkać się już po 24 godzinach od wykonania zabiegu, łzawienie przy zatkanych kanałach nie jest nadmierne jakoś specjalnie. Mój pies ma zatkane kanały od zawsze – jednak dwa razy dziennie w zupełności wystarcza osuszenie i pielęgnacja.
POLECAM TE DWA PRODUKTY :
1) Srebro koloidalne (firmy petsanus) – tworzy doskonałą barierę antybakteryjną dzięki czemu jesteśmy w stanie ustrzec się przed złapaniem bakterii,
2) Puder absorbujący wilgoć beldacchi również posiada właściwości antybakteryjne. Nakładamy go na osuszony po srebrze włos.
Do codziennej pielęgnacji okolic oczu te dwa produkty w zupełności nam wystarczą dodatkowo możemy profilaktycznie stosować krople nawilżające np. Ektin lub świetlik. Polecam również suplement Pokusy CZYSTEK – daje również ochrone dla organizmu przed bakteriami
-NIE MA METODY NA SZYBKO !

I na sam koniec na prośbę wielu z was opiszę jak nauczyłam Neli robić sobie wszystko przy oczach łącznie z zakrapianiem

Naukę zaczełam od komendy “leżeć” kiedy opanowała ją do perfekcji wsadzałam ją na stół i stosowałam komende kiedy się kładła nagradzałam , wprowadziłam bardzo przydatną rzecz – ROGAL TURYSTYCZNY” stawiałam go w odległości ok 15 cm od przednich łap i stosowałam komendę – psiak wtedy kładł się pyskiem na rogalu i dostawała nagrodę i tu tylko cierpliwość i konsekwencja może nas uratować nie zliczę nawet ile razy mi się chowała pod rogala wtedy wyciągałam jej głowę powtarzając komendę głowa w dół i kierując ją na rogala po ok tygodniu psiak już leżał tak jak chciałam i za każde “danie sobie” robić co tam sobie umyślałam była nagroda ale słowna – Neli lubi pochwałę “brawo” . Do dzisiaj jak jej poprawiam kitkę w ciągu dnia kłania się ładnie na podłodzę z tyłkiem w górze .

 

 

Natalia Maziarska

+48 881042736

+48 881042736

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *